Med
Čistý, místní med. Křivoklátsko, Čechy.

Med, který zpracováváme, pochází pouze od včel z vlastního chovu. Prodáváme "ze dvora", nebo med dovezeme na přání zákazníka až k jeho dveřím (v Praze). Velmi rádi jezdíme na jarmarky na hrad Křivoklát. Skvělou atmosféru mají akce Pivovaru Bakalář v Rakovníku. Poměrně velkou část našeho medu zpracováváme pro firemní prezentaci spřízněných zákazníků.   

Díky několika stanovištím včel a kočování se včelstvy můžeme svým zákazníkům nabídnout každým rokem pestrou kolekci medů. Jednodruhových či smíšených květových medů, také med pastový, případně i medovicový.   

Pastový med vyrábíme z čerstvě vytočeného řepkového medu bez tepelné úpravy. Lesní květové jednodruhové, smíšené a medovicové medy pochází z křivoklátských lesů, patřících do biosférické rezervace UNESCO. Když meduje akát snažíme se být "u toho", přesně na Přílepské skále. Na lípu jezdíme také ke Křivoklátu. Míváme i chuťově zajímavý slunečnicový med od řeky Ohře.

Kolekce medů 2018

Za kolekci letošních medů se patří poděkovat vedle včel vlastníkům a správcům pozemků, na kterých jsme mohli s jejich svolením umístit svoje včelstva. 

Květový akátový

Průzračný, světlý, žluto zelený a nádherně vonící med po květech akátu z akátových porostů na Přílepské skále. Zůstává dlouho tekutý, což vychází z většího poměru fruktózy (přes 40%) ke glukóze (27%). Krystalizuje jemně zrnitě v bílé až zlatožluté barvě. Má lehce laxační účinek, je antispazmatický. Nemá vliv na aciditu žaludku. Léčba ekzému a neurodermatis. Při pravidelném užívání snižuje krevní tlak, má sedativní účinek. Stanoviště včel se nachází přímo na přírodní památce Přílepská skála na pozemcích Obce Přílepy. 

500 g, 750 g

Květový pastový

Z jarního květového řepkového medu. Po vytočení z plástů ihned pastovaný. Perleťově lesklý, krémový, velmi chutný. Nestéká, je dobře roztíratelný a necukernatí. Pro vysoký obsah glukózy je vhodný pro těžce pracující a sportovce. Obsahuje regenerační prvky, má regenerační účinek. Pastováním získá řepkový med jemnější aroma a chuť. V řepkovém medu byl zaznamenán obsah protirakovinových látek. Blahodárně působí při žaludeční kyselině. Uklidňuje, uvolňuje napětí. Tento med neprošel žádnou tepelnou úpravou. Pravý surový včelí med. Květový řepkový med, který jsem zpastoval, pochází z polí u obce Lišany, na kterých hospodaří společnost Lupofyt s. r. o.

750 g

Květový řepkový

V řepkovém medu se nachází vysoký podíl glukózy, který způsobuje rychlou krystalizaci v podobě poměrně tvrdé bílé hmoty. Letošní řepkový med má světle oranžovou barvu. Chuť má jemně aromatickou i díky tomu, že s největší pravděpodobností obsahuje i med z malin, které kvetly současně s řepkou v lese poblíž stanoviště včel u řepkového pole. Pro vysoký obsah glukózy je vhodný pro těžce pracující a sportovce. Obsahuje regenerační prvky, má regenerační účinek. V řepkovém medu byl zaznamenán obsah protirakovinových látek. Blahodárně působí při žaludeční kyselině. Uklidňuje, uvolňuje napětí. Řepkový med jinak převážně používám k výrobě medoviny. Letošní řepkový med pochází z polí u obce Lišany, na kterých hospodaří společnost Lupofyt s. r. o. V poslední části snůšky na řepce se med z maliníku objevil ve vytáčené řepce již výrazněji.

500 g, 750 g

Květový smíšený - Přílepská skála

Porosty na Přílepské skále jsou velmi rozmanité a divoké. Červnový smíšený med bude ještě obsahovat část snůšky akátu, med z maliníku, ostružiníku i lípy. Lesní plochy zde navíc v členitém terénu střídají pestré louky, na kterých se vyskytuje celá řada medotvorných a pylotvorných bylin. Tento med je jantarově zbarvený, lehce aromatický, jemný a příjemné chuti. 

500 g, 750 g

Květový smíšený - Špičák 

Letošní med ze Špičáku je aromatický i chuťově výrazný. Lze to připisovat obrovské biodiverzitě lokality. Kromě kosodřeviny tu snad rostou všechny lesní dřeviny Evropy a rozmanité je i zastoupení medotvorných a pylotvorných květin v bylinném patru, na pasekách a kolem cest. Těžko ze Špičáku očekávat snůšku jednodruhového květového medu. Podobu a vlastnosti letošního medu zásadně ovlivnil rovněž rychlý nástup jara. Med ze Špičáku z červnové snůšky obsahuje květy akátu, lípy a jírovce. Velký podíl v tomto medu mají však květy zvonku (podle modrého pylu v plástech), vrbovky, bodláku a malin. V červencové snůšce je zejména akát a také lípa zastoupena o poznání méně. V obou snůškách avšak bude mít výrazné zastoupení med klejichy hedvábné a pajasánku žláznatého. V prvním případě jde o velmi nektarodárnou bylinu, ve druhém případě velmi nektarodárný strom. U obou druhů jde o invazní rostliny Křivoklátska. Právě díky klejiše a pajasánku je tento med značně aromatický a chuťově výrazný, světlejší žluto zelenkavé barvy, průzračný a tekutější. Vůní a chutí spíše připomíná květové medy ze středozemí. Letošní med ze Špičáku je prostě jiný. Hlavně díky velmi teplému počasí. Stanoviště včel se nachází v lesích státního podniku Lesy České republiky, s. p. 

500 g, 750 g

Květový slunečnicový 

Slunečnicový med je tmavě zlatavý, voní příjemně citrusově (ten letošní má vůni pomerančových květů), má nasládlé a jemně kořeněné aroma, je sladkokyselé sušší chuti. Med má vyšší hustotu a dlouho po stočení obsahuje malé vzduchové bublinky. Je méně průzračný. Krystalizuje středně rychle jemnozrnně i hrubozrnně. Je vhodný k pastování, kdy získá vynikající chuťové a aromatické vlastnosti. Pastovaný slunečnicový med má žlutooranžovou barvu. Vysoký obsah glukózy znamená, že rychle dodá energii organismu. Posiluje imunitní systém, přispívá ke snížení horečky a vyvolává pocení zejména u dětí. Účinkuje při astma, ateroskleróze, osteochondróze, působí diureticky a také při žaludeční kolice. Obsahuje selén. Letošní slunečnicový med pochází z Dobroměřic u Loun z polí Rolnického družstva Dobroměřice. 

500 g, 750 g


Pokud máte zájem o náš med, poptávejte a objednávejte jej telefonicky nebo elektronickou poštou. Stejným způsobem dohodneme způsob a místo předání. Ceny vám sdělím na požádání.