Včelařství

Náš včelařský rok

O mém včelaření

Včelařím jinak. Jak? Jak mě naučil pan PaedDr. Vladimír Slanař. Ke každému včelstvu přistupuji individuálně. Čisté úly na jaře, čisté úly na zimu, pěkné žemlové souše včelám, staré černé voští na vosk, pravidelné prohlídky, zdravá včelstva, tvorba vlastních oddělků, dostatečné zimní zásoby, časná jarní pastva. Včelám vybírám jen medníky. Co je v plodišti, to je včel. Med, ten včelí dar, zpracovávám s největší pečlivostí. 

Včelařský rok 2023

Letos jsme včelařil na všech pěti stanovištích - na Přílepské skále, v Krásné dolině, na Špičáku, na Týřově a u Rabasova mlýna poblíž Lišan. Začínal jsem včelařský rok s 89 včelstvy. Žádné úhyny. Část včelstev prodána.  

Kondice včelstev velmi dobrá a rozvoj včelstev probíhal příznivě. Na začátku května jsem udělal jen 8 oddělků a smetenců. 

Jarní snůška na Přílepské skále byla srovnatelná s rokem loňským, u Rabasova mlýna to bylo o trochu slabší. byla srovnatelná s loňským rokem. První med jsem vytáčel v poslední květnové dekádě. 

Na lesní stanoviště jsem včelstva přesouval nadvakrát. I to přispělo k tomu k větší rozmanitosti medů. Později přisunuté včely si našly jinou pastvu a proto jsem med z jednoho stanoviště vytáčel odděleně nadvakrát.  

Letošní snůška na lesních stanovištích dopadla velmi dobře. Celkově průměr na včelstvo vychází sice o něco méně než v roce 2022. Ale jak jarní, tak i letní medy jsou výborné, čiré, chuťově vynikající.