Včelařství
Náš včelařský rok
O našem včelařství
Včelařím jinak. Jak? Jak mě naučil pan PaedDr. Vladimír Slanař. Ke každému včelstvu přistupuji individuálně. Čisté úly na jaře, čisté úly na zimu, pěkné žemlové souše včelám, staré černé voští na vosk, pravidelné prohlídky, zdravá včelstva, tvorba vlastních oddělků, dostatečné zimní zásoby, časná jarní pastva. Včelám vybírám jen medníky. Co je v plodišti, to je včel. Med, ten včelí dar, zpracovávám s největší pečlivostí.

Včelařský rok 2022
Letos jsme včelařili na všech pěti našich stanovištích - na Přílepské skále, v Krásné dolině, na Špičáku, na Týřově a u Rabasova mlýna poblíž Lišan. Dále jsme kočovali na řepku Lišan. Začínali jsme včelařit se 75 včelstvy. Přes zimu nám neuhynulo žádné včelstvo. Část včelstev jsme tak mohli nabídnout na prodej.
Jaro nezačalo vůbec špatně. Zdravotní stav včelstev - velmi dobrý. Počasí příznivé. Zpočátku sice bylo poměrně sucho, duben a květen byl jinak celkově pro včelaření příznivý. Včelstva se tak dobře rozvíjela. Na konci první květnové dekády jsme vytvořili třicet oddělků. Letos jsme oddělovali starší matky a produkční včelstva jsme nechali si vychovat své vlastní matky. Úspěšnost odchovu matek byla celkem dobrá - kolem 90%.
Některé hůře plodující matky v oddělcích jsme nahradili zralými matečníky. Tady už se odchov mladých matek napoprvé podařil tak na 75%.
Jarní snůška na Přílepské skále a u Rabasova mlýna byla srovnatelná s loňským rokem. První med jsme vytáčeli již v poslední květnové dekádě.
Na lesní stanoviště jsme včelstva přesouvali nadvakrát - nejdříve včelstva s původními matkami a poté včelstva s novými plodujícími matkami.
Snůška v lese však byla letos slabší než vloni. Celkově však průměr na včelstvo vychází přibližně stejně jako v loňském roce - 60 kg.