Včelařství

Náš včelařský rok

O našem včelařství

Včelařím jinak. Jak? Jak mě naučil pan PaedDr. Vladimír Slanař. Ke každému včelstvu přistupuji individuálně. Čisté úly na jaře, čisté úly na zimu, pěkné žemlové souše včelám, staré černé voští na vosk, pravidelné prohlídky, zdravá včelstva, tvorba vlastních oddělků, dostatečné zimní zásoby, časná jarní pastva. Včelám vybírám jen medníky. Co je v plodišti, to je včel. Med, ten včelí dar, zpracovávám s největší pečlivostí. 

Včelařský rok 2021

Letos jsme včelařili na všech pěti našich stanovištích - na Přílepské skále, v Krásné dolině, na Špičáku, na Týřově a u Rabasova mlýna poblíž Lišan. Dále jsme kočovali na řepku Lišan. Začínali jsme s 63 vlastními včelstvy a 15 včelstev jsme ještě pro jistotu přikoupili, kdyby se opakoval rok 2020. 

Přes chladné jaro se prakticky všechna včelstva pěkně rozvíjela a včely vylétaly za pastvou. Jarní snůška byla velmi pěkná, plné medné plásty v medníkách i v plodištích, že matky měly omezené místo k plodování. Medné plásty nebylo možné z úlů odebírat, protože v nich med ještě nebyl zralý. Proto jsme první med začali vytáčet až na začátku června a teprve v půlce měsíce jsme včelstva stěhovali na lesní stanoviště. Tam pak byla snůška průměrná. Celkově jsme však spokojeni. Produkční včelstva měla průměr kolem 60 kg medu na včelstvo. 

Velmi dobře se nám rozvíjely i oddělky, které jsme zakládali na šesti plodových plástech a matky jsme v nich odchovali ze zralých matečníků z výzkumného ústavu na Dole. Celkem jsme na Špičáku odchovali 25 oddělků.

Starší a méně plodující matky jsme ještě před zazimováním nahradili letošními oplodněnými matkami. 

Nakonec jsme na zimu připravili 103 včelstev. Snad dobře přežijí zimu, pro jistotu jsme ještě začátkem září trochu přikrmili.