Med

Čistý, místní med. Křivoklátsko, Čechy.

Med, který zpracováváme, pochází pouze od včel z vlastního chovu. Prodáváme "ze dvora", nebo med dovezeme na přání zákazníka až k jeho dveřím (v Praze). Velmi rádi jezdíme na jarmarky na hrad Křivoklát. Skvělou atmosféru mají akce Pivovaru Bakalář v Rakovníku.  

Díky několika stanovištím včel a kočování se včelstvy můžeme svým zákazníkům nabídnout každým rokem pestrou kolekci medů. Jednodruhových či smíšených květových medů, také med pastový, případně i medovicový.   

Pastový med vyrábíme z čerstvě vytočeného řepkového medu bez tepelné úpravy. Lesní květové, smíšené a medovicové medy pochází z křivoklátských lesů, patřících do biosférické rezervace UNESCO. Když meduje akát snažíme se být "u toho", přesně na Přílepské skále. Na lípu jezdíme také ke Křivoklátu. Míváme i chuťově zajímavý slunečnicový med od řeky Ohře.

Nabídka medů 2020

Za kolekci letošních medů se předně patří poděkovat vedle včel vlastníkům a správcům pozemků, na kterých jsme mohli s jejich svolením umístit naše včelstva. 


Med od Rabasova mlýna

K Rabasovu mlýnu jsme včely přesunuli na řepku společnosti Lupofyt s.r.o. První jednodruhový řepkový med jsme vytáčeli koncem května. Část surového medu jsme ihned zpastovali. "Pasta" se nám povedla náramně. Vznikl med jemné chuti, sametově hebký, máslovité krémové konzistence, s ukázkovým perleťovým leskem. Zákazníci náš pastovaný med chválí a velmi dobře se prodává a mizí doslova před očima. 

Další snůška z tohoto stanoviště již byla "kontaminována" květovými medy z přilehlého divokého lesa. Do řepky začaly kvést hlohy, hojně zde zastoupené, následovaly maliny a ostružiny. Výsledkem je chuťově rozmanitý květový lesní med. Takový med jsme tu vytáčeli v průběhu června.


Lesní a luční med z Přílepské skály

Letos poblíž Přílepské skály kvetla řepka a patrná je v medu, který jsme vytáčeli jako první z tohoto stanoviště koncem května. Další med z Přílepské skály je podobný tomu loňskému - ovocné stromy a keře, maliny, ostružiny, lípy, nepatrně tu kvetl i akát, ale nejspíš moc nemedoval, protože konec května a začátek června moc teplý zrovna nebyl. Snůška tu skončila ještě před koncem června.


Lesní med ze Špičáku

Na Špičáku nám včely nejdříve nanosily světlejší med. Jemné aroma, nejspíše květy javoru. To byla první snůška z konce května a začátku června. V dalším průběhu června jsme na Špičáku vytáčeli pestrý med - maliny, ostružiny, lípa, trochu jírovce. V červencovém medu je také znatelný med z pajasanu žláznatého, ale opravdu jen malé množství.


Lesní med z Krásné doliny 

Z Krásné doliny máme pěkný jarní květový med. Takový odtud máme vůbec poprvé. Barvou, čirostí, konzistencí a jemnou chutí připomíná borůvkový med. Další med je hodně rozmanitý - maliny, lípy. V červencovém medu z Krásné doliny je něco málo medovice.


Lesní med z Týřova

Snůška květového medu na stanovišti nad Oupoří přišla letos později. Vegetace se tu začala probírat opravdu až koncem dubna. Ale za to jde o med chuťově znamenitý a pestrý. Vytáčeli jsme v průběhu června do poloviny července.

Slunečnicový med od Ohře

Slunečnicový med je slunečně žlutý, méně průzračný, voní příjemně citrusově, má sladké kořenité aroma, je sladkokyselé sušší chuti. Med je hustý a obsahuje vzduchové bublinky. Krystalizuje středně rychle jemnozrnně i hrubozrnně, v tekutotuhé dvojvrstvě. Je vhodný k pastování, kdy získá vynikající chuťové a aromatické vlastnosti. Pastovaný slunečnicový med má žlutou barvu. Vysoký obsah glukózy ho předurčuje k rychlému dodání energie organismu. Posiluje imunitní systém, snižuje horečku a vyvolává pocení zejména u dětí. Účinkuje při astma, ateroskleróze, osteochondróze, diureticky a také při žaludeční kolice. Obsahuje selén. Snůška pochází z července.


Pokud máte zájem o náš med, poptávejte a objednávejte jej telefonicky nebo elektronickou poštou. Stejným způsobem dohodneme způsob a místo předání. Ceny vám sdělíme na požádání.