Včelařství

Náš včelařský rok

Vloni jsme z medonosných stanovišť přestěhovali k nám domů 55 pěkných včelstev a k nim jsme odchovali 21 oddělků. V oddělcích jsme matky odchovali částečně z matečníků a do části jsme vložili oplodněné matky. Koncem srpna jsme starší matky v produkčních včelstvech nahradili oplodněnými matkami a včelstva zazimovali. Zimu přežily všechna včelstva. Pár jsme jich pospojovali a po první prohlídce rozvezli na stanoviště. Jaro nevypadalo vůbec špatně. Tedy až na Týřov, kde se vegetace začala probouzet teprve koncem dubna, tak jsme museli včelstva průběžně dokrmovat plackami z medového těsta. Včelstva jsme rozdělili tak, abychom měli co největší sortiment medu. A stejně jako vloni jsme včely převěsili do čistých úlů a začali je pomalu rozšiřovat a doplňovat mezistěnami, abychom staré dílo nahradili novým.

Letos jsme tedy včelařili na 5 stanovištích - na Přílepské skále, v Krásné dolině, na Špičáku, na Týřově a u Rabasova mlýna poblíž Lišan. Na každém stanovišti jsme měli kolem 13 až 15 včelstev.

Snůškové období výrazně ovlivnilo nestabilní počasí - teplé a slunečné dny rychle střídaly chlad a déšť. Přesto se naše včely snažily. Snůška spíše průměrná, ale pěkná kolekce zajímavých medů. Zvláště první med z Krásné doliny a Špičáku. V obou případech světlé, jemné a příjemně aromatické květové medy.  Ale každý jiný. Letos jsme možná byli naposledy na slunečnici. Pěstební plochy se u Loun neustále zmenšují a tato zajímavá medonosná plodina se tu pomalu přestává pěstovat. O něco dříve jsme včelstva začali přikrmovat, když jim začaly ubývat zásoby z medných plástů, které jsme včelám ponechali v plodištích.

Nakonec jsme na zimu připravili 69 včelstev. Snad dobře přežijí zimu. Už dneska máme plán obsazení našich stanovišť a nabízí se nám včelařit i v dalších zajímavých lokalitách.